fbpx

Dečiji fizijatar

Dečija fizijatrija je grana medicine u kojoj se lekari specijalizuju za prevenciju, dijagnostiku, lečenje i rehabilitacionu negu dece koja imaju probleme sa deformitetima koštanog, mišićnog i zglobnog sistema – od samog rođenja, pa do punoletstva, odnosno 18. godine.

Doktori koji se bave dijagnozom zdravstvenog stanja deteta i razvijaju plan lečenja poznati su kao dečiji fizijatri. Oni brinu o vašem mališanu od trenutka njegovog rođenja, kao i tokom čitavog procesa oporavka od potencijalnih deformiteta i povreda.

Šta radi dečiji fizijatar

Dečji fizijatar pomaže u prevenciji, dijagnostici, lečenju i upravljanju urođenim fizičkim oštećenjima vašeg deteta (nastalim već tokom porođaja), kao i onima nastalim u periodu detinjstva.

Fizijatar za decu posebno je obučen da identifikuje funkcionalne sposobnosti deteta i da odabere najbolje strategije prevencije i rehabilitacione intervencije, kao i da istovremeno razume i odredi kontinuitet nege koja bi vašem detetu mogla biti potrebna tokom lečenja.

U Poliklinici Dr Galetić posebnu pažnju pridajemo preventivnim pregledima kako ne bi došlo do većih deformiteta i ozbiljnijih problema. Takođe, naši stručnjaci bave se i vežbama za stimulaciju rasta beba koje kasne u razvoju.

Šta leči fizijatar za decu?

Vrhunski medicinski tim Poliklinike Dr Galetić iz Novog Sada, svojom specijalizovanom obukom i stručnošću pruža rehabilitacionu negu dece sa sledećim povredama i stanjima:

  • Skolioza i kifoza tipovi deformiteta kod dece i beba, koji se javljaju tokom čitavog perioda odrastanja deteta. Kod devojčica se češće javlja skolioza i njeno napredovanje najčešće traje do šesnaeste godine života, dok se kifoza u većem broju slučajeva javlja kod dečaka, koja napreduje do osamnaeste godine života. Skolioza predstavlja bočno krivljenje kičmenog stuba, dok kifoza predstavlja krivljenje grudnog dela kičme unapred. Pravovremenim otkrivanjem deformiteta i primenom odgovarajućih vežbi, moguće je u potpunosti eliminisati deformitet, ili ga značajno ublažiti i korigovati.
  • Deformiteti stopala – Ravna stopala, krivo stopalo i spušteno stopalo predstavljaju najčešće deformitete stopala koji se javljaju kod dece. Od posebne važnosti je da budu uočeni na vreme, pošto postoji mogućnost da ostave trajne funkcionalne i estetske posledice. Kako bi se utvrdilo postojanje nekog od navedenih stanja i kako bi se blagovremeno započelo sa korekcijama, u vidu vežbi i nošenja odgovarajućih uložaka, neophodan je odgovarajući stručan ortopedski pregled. Ukoliko se na vreme krene sa korekcijama, ova stanja su u potpunosti rešiva.
  • Poremećaj kukova – Razvojni poremećaj kukova kod beba drugačije se naziva i urođeno iščašenje kukova. Rano otkrivanje urođenog iščašenja kukova ključno je za eliminaciju kasnijih stanja, poput šepanja tj. hramanja, koje može da ima tendenciju da se pretvori u trajni invaliditet. Ultrazvučni pregled kukova kod beba, jedini je pouzdan način za uočavanje i dijagnostifikovanje razvojnih poremećaja kukova. Obavljanje ultrazvučnog pregleda u toku prvog meseca života je od vitalnog značaja, a po potrebi ga treba ponoviti i nakon tri meseca, kako bi eventualne posledice u potpunosti mogle biti eliminisane.
  • Tortikolis (krivi vrat) kod beba – Urođeni tortikolis nastaje kod dece, odnosno beba, usled lošeg položaja u majčinom stomaku u poslednjim mesecima trudnoće. Uzrok nastanka može biti i neka vrsta porođajne traume, usled istezanja mišića vrata ukoliko glava izađe prebrzo, ili ukoliko je u pitanju posebno težak porođaj, pa je potrebno izvući bebu. Tada može doći do pucanja mišića i stvaranja hematoma. Sa lečenjem tortikolisa kod dece treba započeti odmah, od prvog kontakta sa bebom i postavljanja dijagnoze.
  • Krive (X i O) noge – Krive noge nisu retka pojava kod dece. Karakteristično krivljenje i izvijenost nogu ka spolja javlja se do druge godine starosti deteta i odlikuje takozvane „O Noge“. U trećoj godini života deteta javlja se krivljenje nogu ka unutra, što karakteriše takozvane „X noge“. Ukoliko se noge ne isprave do četvrte godine života, neophodna je poseta dečijem ortopedu, pošto je neoperativno lečenje moguće samo do kraja četvrte godine života deteta.
  • Stimulacija zarastanja preloma – Fizikalno lečenje preloma kostiju se odvija u dve faze – za vreme imobilizacije udova i nakon skidanja imobilizacije. Period fizikalnog lečenja za vreme imobilizacije, zasniva se na principu „mobilizacije u imobilizaciji“. Reč je o kineziterapiji izometričkim vežbama i aktiviranjem svih imobilisanih mišića. Aktivnim vežbama poboljšava se vaskularizacija i istovremeno sprečava brza atrofija mišića. Zarastanje preloma stimuliše se magnetoterapijom i elektroterapijom, a bolovi se smanjuju laseroterapijom. Period nakon imobilizacije ostavlja nam mogućnost za mnogo složeniji i kompleksniji program fizikalnog lečenja i rehabilitacije.

Dečiji fizijatri u Poliklinici Galetić Novi Sad takođe rešavaju i sledeće povrede i stanja kod dece:

  • Povrede koštano-mišićnog sistema
  • Reumatološka oboljenja (artritisi)
  • Kašnjenje u psihomotoričnom razvoju
  • Lezije perifernih nerava

Metode lečenja i dijagnostika

U Poliklinici Dr Galetić koristimo najsavremenije metode lečenja i sve vrste fizikalnih procedura prilagođenih dečijem uzrastu, kao i korektivne tretmane i vežbe (SCHROTH METODE) za rešavanje deformiteta kičme, stopala, kolena…

Deformiteti kičmenog stuba

Koštano-mišićni sistem dece u razvoju podložan je deformacijama, pod uticajem unutrašnjih i spoljašnjih faktora.

Najčešći deformiteti kičmenog stuba uključuju: kifozu, lordozu i skoliozu, a najefikasnija metoda lečenja ovih stanja trenutno je primena Schroth metode.

Ultrazvučni pregled kukova kod beba

Već pri prvoj poseti lekaru, ili savetovalištu za bebe, nezaobilazan je i pregled kukova kod novorođenčadi. Upravo tokom ovog perioda javlja se jedan od tri najčešća problema u zglobu kuka kod dece.

Poremećaj je moguće korigovati bez daljih posledica, ukoliko se prava dijagnoza postavi na vreme i ako se pravovremeno započenje sa terapijom.

Kliničkim pregledom kod fizijatra za decu moguće je otkriti potpunu dislokaciju kuka. Ukoliko pri pregledu deteta, koje leži na leđima na ravnoj podlozi, pri savijanju spojenih nogu u kuku pod uglom od 90 stepeni, jedna noga deluje kraća, može se posumnjati na iščašenje.

U tom slučaju neohodno  je uraditi ultrazvučni pregled kukova, koji će potvrditi sumnje, ili ih u potpunosti otkloniti.

Ravni tabani

Ravni tabani se mogu javiti u detinjstvu, usled lošeg razvoja, a promena može nastati i u zrelom dobu, na primer nakon trudnoće kod žena.

Kod pojave ravnih stopala, postoji nekoliko jednostavnih rešenja, kojima dečiji fizijatri u Poliklinici Dr Galetić mogu sprečiti dalji razvoj i komplikacije ovog stanja.

Povrede

Mališani su svakodnevno izloženi potencijalnim povredama. Tokom bezbrižne igre, sportskih aktivnosti i treninga, ali i vremena provedenom u vrtiću i školi, neretko dolazi do padova i povreda. One ponekad mogu da budu i ozbiljnije prirode.

Poliklinika Galetić poseduje najbolju statistiku lečenja bolnih stanja, povreda i deformiteta kod dece, jer delujemo brzo, efikasno i kvalitetno.

Masaže i vežbe za bebe

Ukoliko dete ima problema sa usporenim razvojem motoričkih sposobnosti, primenjuje se masaža za bebe, kao dopuna, uz brojne druge terapijske procedure.

Skleromerna masaža poboljšava elastičnost mišića, omogućava njihov pravilan tonus, elastičnost zglobova i prokrvljenost mišićnih grupa. U kombinaciji sa drugim terapeutskim metodama, poput vojta terapije ili bobath metode, doprinosi bržem i lakšem uspostavljanju pravilnih motoričkih obrazaca i motoričkom razvoju deteta.

Naša misija je da Vama i Vašem detetu izađemo u susret! Svi specijalisti i dečiji fizijatri dostupni su Vam na jednom mestu – u Poliklinici Dr Galetić Novi Sad.

Call Now Button