Bol u potkolenici – trkačka potkolenica je stanje poznato pod nazivom medijalni tibijalni stresni sindrom, označava bol i patološki proces u donjoj trećini kosti potkolenice- golenjače, sa njene unutrašnje strane. Bol se javlja u toku ili nakon fizičke aktivnosti koja uključuje trčanje ili skokove. Osetljivost na dodir i bol se obično pojavljuje na samom rubu kosti i mekim tkivima odmah pored kosti. Upalni proces najčešće zahvata mišić tibialis posterior a može biti zahvaćen i fleksor digitorum longus.
Svaki peti sportista pati od takozvane trkačke potkolenice. Discipline u kojima je pojava trkačke potkolenice česta su sportovi koji uključuju skokove i trčanje poput rukometa, fudbala, atletike i borilačke veštine.
Kao i svi sindromi prenaprezanja i medijalni tibijalni stresni sindrom nastaje usled prenapregnutosti i prevelikog delovanja sila na pripoje mišića i kosti. U jednom momentu dolazi do pojave upalnih procesa a sa njim i pojave bola koji ometa normalan proces treninga. Bolovi se mogu javljati na početku treninga, da bi nakon zagrevanja prošli i ponovo se pojavili nakon završetka treninga.
Ovo stanje predstavlja upalni proces koji je lokalizovan sa unutrašnje strane potkolenice. Akutno stanje u kojem se javlja bol i ometa normalno kretanje. Ukoliko se stanje ne leči i ignoriše bol stanje može preći u hronično.
Terapija
Terapija može trajati od nekoliko nedelja do nekoliko meseci do potpunog povratka u proces treninga.
Nakon postavljanja dijagnoze, potrebno je smanjiti fizičke aktivnosti ili ih u potpunosti ukinuti. Uz to potrebno je sprovoditi protiv upalnu terapiju od obloga, limfne drenaže pa do analgetika ukoliko je to potrebno.
Fizikalna terapija značajno doprinosi izlečenju i koriste se sledeće metode fizikalne terapije: