fbpx

Neumerenost u hrani i piću tokom praznika

Preterivanje sa hranom i pićem

Neumerenost u hrani i piću tokom praznika, često ume da pokvari raspoloženje. Malo kome neumereno ponašanje izaziva samo mamurluk i osećaj nadutosti. Gastritis, bol u želucu, mučnina, gorušica, dijareja pa čak i povraćanje česte su pojave prilikom preterivanja sa hranom i pićem.

Lekovi, nikotin, alkohol, kofein, stres, masna hrana, ozbiljni su uzročnici nastanka gastritisa i bola u želucu.

Obilno unošenje hrane i pića u organizam može delovati šokantno, pošto organizam nije u stanju da se a svim tim izbori. Povraćanje je još i najbolji ishod jer se želudac sam isprazni, međutim može izazvati i pojavu upale pankreasa što je izuzetno ozbiljno oboljenje. Pankreas je jedan od vitalnih organapošto luči želudačne sokove i enzime ali i izuzetno važe hormone poput insulina, glukagona, somatostatina…

Kako se ponašati?

Alkohol bi trebalo izbegavati pošto izaziva hipoglikemiju i otvara apetit. Umesto gaziranih napitaka i sokova koji su puni šećera, izazivaju nadimanje i iritaciju stomaka bolje je piti mineralnu vodu jer pomaže varenju a nema kalorija. U toku jela ne treba piti pošto time razblažujemo želudačne sokove i otežavamo varenje. Takođe je preporuka da se izbegava preterano slano i ljuto.

Kako i koliko mogu da pomognu lekovi?

U slučajevima kad se pretera sa hranom, najčešće se poseže za sodom bikarbonom, međutim ona samo neutrališe želudačnu kiselinu. Ona samo leči posledicu, ali ne utiče na uzrok. Ranisan i slični lekovi imaju ulogu blokatora za lučenje želudačne kiseline i mogu da ublaže tegobe kod gastritisa. Ovi lekovi samo koriguju lučenje kiseline, međutim, ukoliko do lučenja dođe mnogo je bolje uzeti digestal  ili slične enzime koji pomažu varenju pošto ih pankreas ne luči u dovoljnoj količini u ovakvim situacijama.

Gastritis mogu izazvati i pogoršati i lekovi

Uzimanje aspirina, kafetina, brufena i slučnih lekova može takođe dovesti do upale sluzokože i krvarenja. Nevidljiva krvarenja izazvana lekovima mogu biti izuzetno opasna pošto mogu trajati više sati, ne postoji ni jedan upozoravajući simptom. Posebno bi se trebale paziti osobe starije od 60 godina koje većinom pate od više bolesti i uzimaju više lekova.

Greške i zablude kod gorušice

  • Gorušica je najčešći simptom kod preteranog unošenja hrane i pića, naročito ako je u pitanju pržena, pohovana ili masna hrana kao i veća količina alkohola.
  • Upotreba mleka da bi se smanjila gorušica je najčešća zabluda pošto olakšanje donosi samo dok se pije. Čim mleko dospe u želudac dolazi do pojačanog lučenja kiseline usled mlečne masnoće i belančevina.
  • Međutim, čaj od đumbira ili kamilice donosi olakšanje.

Kategorije

Drugi postovi

Spondiloza

Spondiloza

Spondiloza je stanje koje se odnosi na degenerativne promene kičme, njeno okoštavanje i smanjenu elastičnost kičmenog stuba. Ona predstavlja jedan od prvih znakova oštećenja koštanog sistema. Iako se spondiloza obično vezuje za godine pacijenta i njegovo starenje, ona...

Kontakt

Bulevar Evrope, ugao ulica Veselina Masleše br. 40 i Koste Racina 38

tel: 021/55-72-11; 021/45-79-39
mob.tel: 062/557-211

Radno vreme Poliklinike:
– Radnim danima od 08h do 20h
– Subotom od 08h do 15h, nedelja neradna

e-mail: poliklinikagaletic@gmail.com
web: www.drgaletic.rs

Tradicija duga preko 30 godina. Neka Poliklinika Galetić bude vaša kuća zdravlja.

 

Koristimo najsavremenije metode lečenja poput Skanlab, kompjuterskoj jačanja mišića i Shockwave terapije radijalnim udarnim talasima.

Izuzetno stručan kadar doktora specijalista i fizioterapeuta posvećuje punu pažnju svakom pacijentu individualno i bez čekanja.

Garantujemo vam potpuno izlečenje, dođite i uverite se. Zakažite svoj pregled i tretman sad!

Poliklinika Galetić

Poliklinika Galetić 30 godina čini Vaš život lakšim, lepšim i bezbolnijim. Tokom godina, postali smo lider u lečenju povreda i bolova, rehabilitaciji kao i u estetskoj i antiaging medicini.

Pišite nam

Call Now Button