Šta je Lumboishialgia – išijas?
Ako ste osetili da vas preseče jak i oštar bol od leđa, pa sve preko nogu do stopala ili ako ste primetili da se neprijatno žiganje i pritisak pojačavaju pri svakom, pa i najmanjem naprezanju. Pritom još niste posetili lekara, trebalo bi to odmah da uradite jer uzrok vašeg upornog bola može da bude išijas, oboljenje od kojeg pati čak 98 odsto ljudi.
Išijas je bolest najdužeg živca u organizmu –nervus ishiadikusa. Karakteiše ga nespecifični lumbalni bol ( više od 95% ) – bol u krstima od donjih rebara do glutealne linije.
Sindrom išijasa ( ispod 5%) – bol se širi najčešće duž jedne noge, to ukazuje na iritaciju/kompresiju nervnih korenova.
DIJAGNOSTIKA
Klinički pregled (anamneza i objektivni nalaz) služi za razdvajanje običnog lumbalnog sindroma (bola u krstima) od išijasa (bola duž noge zbog kompresije nervnih korenova) i drugih ozbiljnih oboljenja koja se klinički mogu ispoljiti kao lumbalni bol.
Radiografija
LS kičme (koja otkriva degenerativne promene, skoliozu, spondilolizu, spondilolistezu ili kongenitalne anomalije daje vrlo malo klinički
korisnih informacija za bolesnike išijalgijom).
EMNG ispitivanje je nepotrebno ako je radikulopatija jasno klinički dijagnostikovana.
Kompjutererizovana tomografija (CT) je indikovana za otkrivanje koštanih tumora, infekcija ili okultnih fraktura. Kontraindikovana je u trudnoći.
Magnetna rezonanca (NMR)bolje prikazuje mekotkivne strukture. Indikovana je ako se planira hirurško lečenje ili isključuje ozbiljan uzrok lumbaga.
SIMPTOMI
Simptomi u nozi (bol, parestezije) upućuju na disfunkciju nervnih korenova. Najčešće je akutni išijas izazvan hernijacijom diskusa. Prognoza je dobra i operativno lečenje obično nije potrebno. Oko 50% bolesnika se bar umereno oporavi za 6 nedelja, a 90% za 90 dana. Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze i fizikalnog pregleda. Lumbalni bol se širi duž natkolenice (zadnja ili spoljašnja loža) ispod kolena u list ili/i u stopalo. Bol je jak, neprekidan, u vidu pečenja, sa utrnulošću noge, što otežava pokrete. Najčešće se bol širi u jednu nogu i jači je od bola u lumbalnom delu. Bol se pojačava noću, posle dužeg stajanja, sedenja, kijanja, kašljanja i naprezanja. Parapareza: oslabljena mišićna snaga obe noge, pojačani tetivni refleksi, fascikulacije i pozitivni znak Babinskog zahtevaju hitnu neurološku i neurohiruršku procenu.
LEČENJE LUMBOIHIALGIJE – IŠIJASA
- izbegavanje položaja koji pojačavaju bol,
- podizanja tereta,
- rotacionih pokreta,
- savijanja.
Tradicija duga preko 30 godina. Neka Poliklinika Galetić bude vaša kuća zdravlja!
KORISTIMO NAJSAVREMENIJE METODE LEČENJA POPUT SKANLAB, KOMPJUTERSKOG JAČANJA MIŠIĆA I SHOCKWAVE TERAPIJE RADIJALNIM UDARNIM TALASIMA ZA KOJE JE POLIKLINIKA GALETIĆ JEDINI REFERENTNI MEDICINSKI CENTAR U REGIONU.
Izuzetno stručan kadar doktora specijalista i fizioterapeuta posvećuje punu pažnju svakom pacijentu individualno i bez čekanja. Stojimo Vam na raspolaganju 24h dnevno, 7 dana u nedelji, jer nam je pacijent uvek na prvom mestu. Garantujemo Vam potpuno izlečenje, dođite i uverite se. Zakažite svoj pregled i tretman na telefone:
021/55-72-11; 021/45-79-39 i 062/557-211
Fizikalna terapija
Predstavlja najefikasniji način lečenja išijalgije.
Sprovodimo sve modaliteti fizikalne terapije
- elektoterapija, TENS,
- magnetoterapija,
- laseroterapija,
- termoterapija,
- ultrazvučna terapija,
- kineziterapija..
Takođe se različitim uspehom koristi i akupunktura. Poliklinika Galetić jedina koristi i kombinuje nekoliko vrsta akupunkture (iglena, elektoakupunktura, dauer akupunktura) koje u kombinaciji sa ostalim vidovima lečenja daje jako dobre rezultate u resavanju bola kod išijalgije.
- brzu,
- efikasnu
- svrsishodnu pomoć obolelima i povređenima.
KOMPJUTERSKO JAČANJE MIŠIČA – ELEKTOMIOSTIMULACIJA.
JEDINO POLIKLINIKA GALETIĆ EFIKASNO SPROVODI JAČANJE MIŠIĆA NAJNOVIJIM APARATIMA (COMPEX CEFAR ULTRATON) . DA BI TEGOBE NESTALE,KIČMENI STUB MORA DA BUDE OJAČAN I RELAKSIRAN, A TO NE MOŽETE SAMO VEŽBANJEM.
Program vežbi
Škola leđa (bolesnici sa lumbalnim bolom dobijaju edukaciju i rade vežbe pod nadzorom specijaliste) pomaže u smanjenju bolova i poboljšanju pokretljivosti.
Medikamentno lečenje
Dužina lečenja sa nesteroidnim antiinflamatornim lekovama (NSAIL) je od nekoliko dana, najčešće, do 4 nedelje. Preporučuje se jedan NSAIL, a ne njihova kombinacija. Preporučuje se oralno lečenje. Nema studija koje dokazuju efikasnost lokalne primene NSAIL kod akutnog lumbalnog bola. Pri odabiru leka voditi računa o gastrointestinalnim neželjenim reakcijama i alergiji. Gastrična podnošljivost paracetamola je značajno bolja, te se preporučuje kao alternativa u slučaju nepodnošljivosti NSAIL. Preporučuje se redovna primena 1000mg (2 tablete od 500mg) na 6 sati. Ne preporučuje se lečenje kortikosteroidima (oralno, parenteralno ili u obliku lokalnih infiltracija.
Hirurško lečenje
Hirurško lečenje može dovesti do bržeg izlečenja i povratka na posao samo u slučajevima kada postoje dugotrajni spazmi sa antalgičnim položajem, dugotrajni hronični lumbalni bol i išijas koji se ne smiruju na konzervativnu terapiju.