fbpx

PRP terapija u lečenju povreda kolena

PRP terapija za lečenje povreda kolena polako postaje jedna od najznačajnijih procedura pošto daje najbolje rezultate. Zglob kolena je najveći i najsloženiji zglob ljudskog tela i  u funkcionalnom pogledu predstavlja, ključnu sponu koja obezbeđuje uspravan hod. Prilikom uspravnog hoda oko 70% težine je na kolenima, a pri savijenim kolenima i do 90% težine. Zbog svoje izuzetno složene građe i opterećenja koje svakodnevno trpi, veoma je neotporan prema štetnim faktorima, što često dovodi do povreda. Povrede ligamenata, meniskusa, tetiva, artroze, neki su od problema i tegoba koje pogađaju paijente svih uzrasta. Obično se radi o diskretnim i jedva primetnim tegobama, mada se nekada mogu pojaviti i ozbiljni problemi i simptomi.

PRP terapija u lečenju povreda kolena

PRP tretman spada u regenerativne procedure. PRP (Platelets Rich Plasma) je deo krvne plazme bogat trombocitima, koji u sebi sadrže faktore rasta i druge supstance koje aktivno učestvuju u lečenju i obnavljanju oštecenog i-ili obolelog tkiva. Koristeći krv pacijenta, posebnim metodama izdvajaju se trombociti (krvne pločice) koje se potom ubrizgavaju na povređeno mesto. Trombociti nakon ubrizgavanja oslobađaju supstance (Faktori rasta) koje potpomažu proces zarastanja i zaceljenja. Koncentracijom trombocita na jedno mesto povećavamo količinu supstanci koje utiču na rast i potpomažu proces zarastanja.

Kako se PRP Terapija u lečenju povreda kolena izvodi?

Pacijentu se iz vene uzima 8 do 10 ml pune krvi, koja se specijalnom metodom prerađuje da bi se izdvojila određena, potrebna količina trombocita (Platelets). Dobijeni produkt se injekcijom infiltrira na ranije definisano obolelo (povređeno) mesto. Cela procedura traje 15-30 min.

Sama procedura je je osmišljena da bude maksimalno komforna za pacijenta. 8 do 10 ml krvi se brzo uzima.

Kod nekih oblika PRP terapije uzima se od 40 do 100 mililitara krvi što je potpuno neetički i neopravdano jer jednostavno ne postoji prostor za ubrizgavanje plazme izdvojene iz te količine krvi.

Neophodno je naglasiti da je procedura BEZBOLNA.

Spada u veoma bezbedne intervencije pošto se daje pod lokalnom anestezijom.

Nakon terapije pacijent može nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima poput upravljanja vozilom, hodanja i slično. 

PRP Terapija u lečenju povreda kolena izvodi se kod sledećih oštećenja i povreda

 

  • Artroza Klinički znaci artroze  se razvijaju veoma sporo i skriveno. Najčešći su artrozom zahvaćeni zglobovi kuka i kolena. Uglavnom je artroza posledica poremećaja vaskularizacije i prekida zglobne hrskavice. Tokom opterećenja hrskavica se tanji i ne podnosi trenje u zglobu, troši se i ne štiti više subhondralnu kost. Hrskavica najpre fibrilira a delimično ogolela kost reaguje tako što hipertrofiše i stvara koštane izraštaje u visu trnova- osteofite, a na kraju dolazi i do pojave cisti i deformacije zgloba. Prvi simptomi su bolovi pri većem opterećenju zglova koji traju kratko i prestaju sa odmorom. Kasnije postaju češći i mogi se ispoljavati i u mirovanju. Zglobna čaura fibrozira i zadeblja.
  • Oštećenje meniskusa (NE i ruptura) Povreda meniskusa predstavlja  čestu povredu kolena. Meniskus (lat. meniscus) je disk u obliku latiničnog slova C, ili polumeseca , koji omogućava stabilnost kolenu balansirajući težinu tela preko kolena. Svako koleno ima 2 mesniskusa ( jedan na spoljašnjoj ivici kolena, i jedan na unutrašnjoj). Povređen meniskus izaziva značajan problem u funkciji Vašeg kolena.
  • Istegnuće i parcijalna ruptura (delimično pucanje)  ligamenata Ligamenti imaju ključnu ulogu u obezbeđivanju stabilnosti kolena. Sačinjeni su od čvrstog fibroznog tkiva i imaju funkciju kontrole preteranih pokreta u zglobu kolena. Jedna od najčešćih povreda zgloba kolena je upravo povreda prednjih ukrštenih ligamenata i ujedno pucanje ligamenata je jedna od najozbiljnijih povreda.
  • Hondromalacija patele Kod zdravog zgloba, čašica je postavljena u sredini patelofemoralnog zgloba i omogućava pravilno raspoređivanje sila koje deluju na zglob. Kod pacijenata koji pate od hondromalacije patele, čašica je blago pomerena i ne raspoređuje silu kako bi trebalo. Rezultat toga može biti oštećenje tkiva zgloba, upala vezivnih tkiva ili hrskavice zgloba uz pojavu bola u kolenu.

Kategorije

Drugi postovi

Spondiloza

Spondiloza

Spondiloza je stanje koje se odnosi na degenerativne promene kičme, njeno okoštavanje i smanjenu elastičnost kičmenog stuba. Ona predstavlja jedan od prvih znakova oštećenja koštanog sistema. Iako se spondiloza obično vezuje za godine pacijenta i njegovo starenje, ona...

Kontakt

Bulevar Evrope, ugao ulica Veselina Masleše br. 40 i Koste Racina 38

tel: 021/55-72-11; 021/45-79-39
mob.tel: 062/557-211

Radno vreme Poliklinike:
– Radnim danima od 08h do 20h
– Subotom od 08h do 15h, nedelja neradna

e-mail: poliklinikagaletic@gmail.com
web: www.drgaletic.rs

Tradicija duga preko 30 godina. Neka Poliklinika Galetić bude vaša kuća zdravlja.

 

Koristimo najsavremenije metode lečenja poput Skanlab, kompjuterskoj jačanja mišića i Shockwave terapije radijalnim udarnim talasima.

Izuzetno stručan kadar doktora specijalista i fizioterapeuta posvećuje punu pažnju svakom pacijentu individualno i bez čekanja.

Garantujemo vam potpuno izlečenje, dođite i uverite se. Zakažite svoj pregled i tretman sad!

Poliklinika Galetić

Poliklinika Galetić 30 godina čini Vaš život lakšim, lepšim i bezbolnijim. Tokom godina, postali smo lider u lečenju povreda i bolova, rehabilitaciji kao i u estetskoj i antiaging medicini.

Pišite nam

Call Now Button