Pareza facijalisa predstavlja prilično neprijatan problem. Karakteriše je asimetrija jedne polovine lica. Pacijenti kod kojih je ustanovljena pareza facijalisa ne mogu naborati čelo, odnosno polovinu koja je zahvaćena, ne mogu u potpunosti zatvoriti oko, spušten im je ugao usana na zahvaćenoj strani. Takođe se javlja nedovoljno lučenje suznih žlezda I time uzrokovano pečenje ili suvoća oka, poremećen osećaj ukusa kao i neprijatna buka I šum u uhu.
Nervus Facialis je mešoviti moždani živac sa razvijenim motornim delom koji delom inerviše mimičke mišiće lica. Inerviše mimične mišiće jedne polovine lica, zatim suznu žlezdu, podviličnu i podjezičnu žlezdu koja je zadužena za lučenje pljuvačke, prednje dve trećine jezika, deo kože uha.
Pareza facijalisa – Uzroci
Uzroci paralize nervus facijalis -a mogu biti različiti:
- Virusi
- Bakterije
- Povrede
- Tumori
- Autoimune bolesti
- Neurološke bolesti
- Toksična oštećenja
- Retki sindromi
Pareza facijalisa se može pojaviti u detinjstvu.
- Bellova pareza uzrokovana upalom uha prilikom koje dolazi do pritiska na facijalni nerv što uzrokuje parezu zahvaćene strane
- Lymeova bolest uzrokovanabakterijom koja zahvata zglobove, nervni sistem uključujući i facijalni nerv
- Oštećenje facijalnog nerva u toku operacije ili uklanjanja tumora
- Tumor koji vrši pritisak na živac
- Oštećenje nerva uzrokovano povredom glave
- Neurološka oboljenja poput Melkerson-Rosentalovog sindroma
- Genetska mišićna oboljenja
Pareza facijalisa se može javiti kod novorođenčadi kao rezultat trauma prilikom porođaja. Na primer kod težih porođaja usled pritiska majčine karlice. Kod pareze facijalisa uzrokovane traumom na porođaju, oštećenje može biti privremeno i opravak se obično završi u toku nekoliko meseci, mada usled većeg oštećenja može biti i trajno.
Pareza facijalisa i njen uticaj na mlađe osobe
Deca sa parezom facijalisa imaju određene prepreke u životu, madaih uz pravo usmeravanje i podršku mogu rešiti i postati samopouzdane osobe. Jedna od ključnih stvari ukoliko ste roditelj deteta koje boluje od pareze facijalisa je omogućiti detetu da se susreće sa osobama koje imaju sličan problem. To za dete može napraviti veliku razliku. U engleskoj se organizuju porodični dani za podršku deci koje je pogodila pareza facijalisa. Pareza facijalisa različito utiče na ljude a nivo pareze se ne podudara uvek sa tim koliko se osoba dobro nosi sa tim. Neka deca sa više vidljivih simptoma će se lakše nositi sa problemo, što direktno zavisi od podrške koju dobijau iz svog okruženja.
Oporavak i prognoza
Kod polovine pacijenata oporavak se očekuje nakon dvadeset dana od pojave oboljenja, dok je za potpuno izlečenje potrebno ok 4 do 6 nedelja. Pacijenti sa nepotpunim oporavkom imaju znake poboljšanja a stabilizacija se očekuje nakon 9 meseci. Opravak mnogo bolje teče kod dece nego kod odraslih.
Fizikalna terapija
Fizikalna terapija igra značajnu ulogu u oporavku. Najčešće se koriste metode:
Elektrostimulacije – Elektrostimulacija ima svoje specifičnosti kod lečenjaovog stanja, zbog izuzetno bogate inervacije mišića lica.
Kineziterapije – Kineziterapija ima zadatak da očuva i poveća pokretljivost mišića i ojača ih